środa, 9 maja 2012

KOLEJ cz. 3 - Gazeta Lecka

Marcin Przegietka - współpracownik redakcji internetowego portalu Kuriera Kolejowego - udostępnił mi przed laty materiały, które odnalazł w rocznikach „Gazety Leckiej” podczas zbierania materiałów do swojego doktoratu. 
egzemplarz Gazety z 1889 roku
Gazeta była wydawana w Lecku czyli dzisiejszym Giżycku, wychodziła w piątki w latach 1875 - 1892. Była redagowana po polsku ale drukowano ją czcionką gotycką (tzw. szwabachą). Zamieszczano tam informacje o naważniejszych wydarzeniach w regionie, między innymi, na temat budowy linii kolejowej Działdowo- Brodnica.
W numerze 22 z dnia 29. maja 1886 roku, krespondent z Lidzbarka donosił: 
„Lautenburg - tuż pod miastem naszem poczęto 14 maja kopać na zbudowanie kolei żelaznej z tego mieysca do Działdowa i Jabłonowa”.
Zatem w poniedziałek minie 126. lat kiedy to spod Lidzbarka (obecnie Główny Dworzec) ruszyły dwie ekipy budowniczych kolei. Jedna w kierunku na Borek - Cibórz a druga w kierunku na Klonowo.
Podaję tą informację z lekkim wyprzedzeniem aby dać czas na przygotowanie się do obchodów tej rocznicy.

W następnych postach zamieszczę dalsze informacje wyszperane w Gazecie przez pana Marcina, któremu w tym miejscu serdecznie dziękuję.

wtorek, 8 maja 2012

SZKOŁA

Niewiele informacji udało mi się zgromadzić o budynku klonowskiej szkoły. 
Na mapie topograficznej z 1909 roku zaznaczono budynki szkół we Wlewsku, w Jamielniku a nawet na Czarnym Bryńsku, ale nie zaznaczono szkoły w Klonowie... Zapewne została zbudowana później.
fragment mapy z 1909 roku
A może ktoś wie coś na ten temat? Jeśli tak to proszę o wiadomość na klonowo@gmail.com wówczas będę mógł uzupełnić informację - podając oczywiście źródło.

W kopii roboczej, niewydanej pracy działdowskiego historyka Zbigniewa Mogilnickiego - zmarłego w 2009 roku pod tytułem "Zarys Dziejów Powiatu Działdowskiego" -  znalazłem poniższe informacje:
  • W 1928 roku we wsi była szkoła jednoklasowa, do której uczęszczało 43 uczniów. 
  • W roku szkolnym 1933/34 we wsi działała Publiczna Szkoła Powszechna, jedno-oddziałowa, uczyło się w niej 43 dzieci. 
  • W roku szkolnym 1938/39 kierownikiem szkoły był Jan Paradowski. 
  • W czasie II wojny światowej w Klonowie była niemiecka szkoła Volksschule. 
  • W 1988 roku  szkoła była filią szkoły w Lidzbarku. Pracował w niej jeden nauczyciel a uczyło się tam 14 uczniów. 
  • W 1999 roku samorząd Lidzbarka Welskiego podjął decyzję o likwidacji  szkoły  filialnej Klonowie. 

Natomiast w latach 1955 - 1960, to znaczy wtedy, kiedy ja pobierałem tam nauki, kierowniczką szkoły była pani Julia Koenig, a szkoła była pięcioklasowa. Dalszą naukę na poziomie szkoły podstawowej, klonowiacy kontynuowali w Lidzbarku, dojeżdżając tam pociągiem.